Therese Johaug, która wpadła na stosowaniu sterydu anabolicznego o nazwie clostebol, zarzeka się, że jest niewinna. Norweżka zdradziła, że zakazana substancja znajdowała się w kremie (Trofodermin), którym leczyła poparzone usta. – Diabeł tkwi w szczegółach, ale taki scenariusz jest możliwy – zaznaczył w rozmowie ze SPORT.TVP.PL Michał Rynkowski, dyrektor biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
Do użycia kremu miało dojść podczas zgrupowania reprezentacji Norwegii w Seiser Alm. Johaug, narzekająca na krwawienie z ust, poprosiła o pomoc lekarza kadry, Fredrika Bendiksena. Ten nie mając pod ręką odpowiedniego środka, udał się do pobliskiej apteki i tam zakupił dwa kremy. Jednym z nich był wspomniany Trofodermin.
– Poważna pomyłka, w którą aż trudno uwierzyć. Na tym poziomie profesonalizmu w kraju, w którym biegi narciarskie są religią, tego typu wpadki nie powinny mieć miejsca. Oznakowanie opakowania może być mylące, bo napis "doping" jest przekreślony, ale to w żaden sposób nie tłumaczy lekarza. Jego obowiązkiem jest sprawdzenie składu leku zanim się go poda zawodnikowi – przyznał Rynkowski.
Bendiksen podał się już do dymisji, ale to nie kończy problemów Johaug. Jaka kara grozi Norweżce? Wszystko zależy oczywiście od tego, jak duże stężenie clostebolu znalazło się w jej moczu. Podobny przypadek w Polsce zakończył się tylko naganą.
– W ostatnich siedmiu latach w Polsce zanotowaliśmy jeden przypadek stosowania clostebolu. Miał on miejsce w podnoszeniu ciężarów i w trakcie śledztwa okazało się, że podobnie jak u Johaug, steryd znalazł się w organizmie po zastosowaniu kremu Trofodermin. Karą była nagana – zdradził Rynkowski.
Poza Polską wpadek także wiele nie było.
– W 2014 roku na 283 tysiące próbek tylko w czterech przypadkach wykryto clostebol. Środek ten, poza regeneracją skóry, zwiększa siłę. Zaznaczam jednak, że w biegach narciarskich, gdzie tak ważna jest wytrzymałość, jego stosowanie nie tylko nie pomaga, a nawet przeszkadza.
Clostebol według Rynkowskiego może trafić do organizmu również w formie tabletek, ale scenariusz przedstawiony przez Johaug i jej lekarza jest jego zdaniem prawdopodobny.
– Zdaję sobie sprawę, że w przeszłości wiele razy podobne wymówki nie okazywały się prawdą, ale w tym przypadku wstrzymałbym się z przedwczesnym ferowaniem wyroków. Johaug stosując krem mogła go przecież również nieświadomie połykać. Pytanie jak długo stosowała ten lek, ile czasu upłynęło od zakończenia stosowania do kontroli, itd. Reasumując clostebol jest bardzo łatwo wykrywalny, jak już wspomniałem w biegach bardziej przeszkadza niż pomaga, więc ja nie widzę sensu jego stosowania. Naprawdę nie mogę zrozumieć w jakim celu taka zawodniczka, jak Johaug, miałaby się zdecydować na taki ruch – zysk praktycznie żaden, a ryzyko wpadki ogromne – zakończył Rynkowski.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.